۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در مراسم آغاز به کار این نشست گفت: این هم اندیشی در راستای تبادل نظر و انتقال دانش است و حاصل آن رویکرد جدید علمی می باشد.

 

دکتر حمیدرضا رشیدی نژاد با بیان اینکه جهان و کشور ما با مخاطراتی روبه روست که یا ساخته و پرداخته دست انسان است و یا عوامل طبیعی در آن نقش دارند، افزود: برای مقابله با بحران ها باید نقشه راه بر اساس موقعیت هر منطقه تدوین شود زیرا هر استانی شرایط خاص خود را دارد ممکن است در استانی مدیریت بحران در بروز شرایط آب هوایی مانند گرد و غبار اولویت باشد و در استانی دیگر سیل.

 

وی نقشه راه هر منطقه را در مدیریت بحران  از این نظر حائز اهمیت دانست که ممکن است هر منطقه ای مسائل و مخاطرات خود را داشته باشد.

 

دکتر رشیدی نژاد تصریح کرد: البته در بومی سازی مدیریت بحران باید استانداردهای جهانی را مد نظر قرار داد.

 

 وی همچنین به بحران هایی که ناشی از بیماری ها بوجود می آید اشاره کرد و گفت: بیماری ها مانند کرونا ویروس که اکنون جهان را درگیر کرده باید مدیریت شود.

 

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: همچنین حمایت مراکز هدایت عملیات بحران دانشگاه های علوم پزشکی از یکدیگر می تواند بحرانی که ایجاد می شود را مدیریت کند.

 

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور نیز گفت: با توجه به بحران های متعددی که داشتیم، امیدواریم در این دو روز مسایل حل نشدنی اورژانس های کشور را بحث و بررسی کنیم.

 

دکتر حسن نوری، مراکز هدایت عملیات بحران دانشگاه های علوم پزشکی (EOC) را  چشم های بیدار دانشگاه های علوم پزشکی کشور عنوان کرد که جایگاه آنها جدی گرفته نشده است.

 

دکتر حمیدرضا خانکه رییس اداره بحران سازمان اورژانس کشور هم در این هم اندیشی در رابطه با نقشه بحران های کشور و چگونگی مقابله با این بحران ها سخن گفت.

 

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: نشست هم اندیشی در دو روز برگزار خواهد شد که در روز نخست سخنرانی های علمی و همچنین دست آموخته هایی از سه حادثه خروج ریل قطار مسافربری زاهدان تهران، کشته شدن تعدادی از هموطنان در مراسم تشییع سپهبد حاج قاسم سلیمانی در شهر کرمان و سیل در مناطق جنوب کشور و استان های سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان به صورت پانل بحث و بررسی می شود.

 

دکتر سید محمد صابری افزود: در روز دوم، سیاست ها و برنامه های سازمان اورژانس به مسئولان مراکز هدایت عملیات بحران دانشگاه های علوم پزشکی  اعلام می شود.